Anatomia Blamării: De Ce A Ieșit Crin la Rampă cu „Congresul Trădătorilor”
Să fim serioși. Când Crin Antonescu, un om care a reușit istoric performanța de a sparge un partid mare ca PNL, vine să acuze un congres de trădare, trebuie să te întrebi: e adevăr sau e doar spectacol pentru a-și aminti lumea de el?
După recentele valuri de *pupări* în cur, venite uneori subtil, alteori direct de la unii colegi de breaslă din PNL către PSD, scena era pregătită pentru un act de revoltă. Și Crin a livrat exact asta, aruncând în aer evenimentul cu termeni ca „impostură”, „nerușinare” și, desigur, „trădare”.
Nu cred că Antonescu este un sfânt al politicii românești – istoric vorbind, el a fost demiurgul propriei sale dispariții din centrul puterii PNL. Dar discursul lui de la acel „Congres extraordinar” e mai mult decât o simplă revoltă personală; e o radiografie a disperării autentice a unei facțiuni care se vede ștersă din istoria pe care tocmai a „falsificat-o”, în „cel mai pur stil comunist”, cum zice el.
Observația despre invitații selectați este perfectă, chiar dacă vine de la cineva cu un istoric complicat. Faptul că sunt omisi personalități precum Tăriceanu (cel cu intrarea în UE, surpriză!), sau chiar el însuși, în timp ce se flutură în fața microfonului figuri precum Stoica sau Stolojan (cei care „au trădat pentru Băsescu”), arată standardul de moralitate selectivă al momentului. PNL-ul de astăzi pare să funcționeze pe principiul „cine nu e cu noi, e un trădător, și cine e cu noi, dar nu mai convine, e șters din fotografie”. E o practică veche, dar când ești cel șters, jocul devine brusc foarte personal și foarte toxic.
Bolojan, Eroul? O Glumă cu Iz de Oportunism
Aici ajungem la dilema modernă a liberalilor, personificată de Ilie Bolojan. Am evitat să-l cataloghez vreodată ca salvator miraculos, deși nu pot nega că, din punct de vedere strict democratic, congresul a avut loc pe baza votului în partid. Bravo, democrație internă! Dar democrația internă nu înseamnă automat buna guvernare sau alinierea la valorile istorice ale PNL-ului, mai ales când rezultatul e un prim-ministru criticat de însuși fondatorul opoziției interne.
Antonescu îl numește pe Bolojan „catastrofal în toate privințele” – o lovitură directă la percepția că actuala conducere se ocupă mai mult de calcule de putere și de interese externe/economice decât de omul de rând. Aici ironia lovește tare: PNL-ul modern, cel care pretinde meritocrație și reformă, pare să fi înlocuit vechiul jargon cu unul nou, unde criteriile de selecție sunt „băsismul ieri / sorosismul azi și mediocritatea”. Situația lui Motreanu, singurul exceptat de CV-ul băsist, etichetat ca „eteranul oportunismului”, subliniază cinismul cu care se aplică acum „experiența” în partid.
Trădarea de la Microfon: Ciucu și Tac-Pla-Mecanismul
Un alt moment de disonanță puternică este cel legat de Ciprian Ciucu. Antonescu reamintește cum Ciucu vorbea despre raportul politicieni-sistem, etichetându-l drept un discurs „frumos, parcă mă aud pe mine în 2009”. Dar vine imediat biciul: de atunci, Ciucu a „luptat” alături de Monica Macovei și Băsescu, făcând parte din „elementele declasate moral”. Aici Antonescu merge la țintă, arătând cum traseul unor politicieni se suprapune perfect cu derivele ideologice ale momentului, indiferent cât de mult ar promova ei justiția sau reformele.
Dar cea mai ascuțită lamă este aruncată asupra „tăcerii josnice a vechilor liberali” din sală care au asistat cum figuri precum Sighiartău (descris, nu foarte subtil, drept „copil de mingi pe la greii băsismului”) rescriu istoria de 37 de ani. Asta nu e doar despre Crin vs. Guvern; e despre cum se gestionează *memoria* unui partid odată ce puterea curentă decide că anumite capitole trebuie șterse sau re-editate pentru a servi construcția de moment. Tăcerea e complicitate, iar Antonescu pare să fie singurul care strigă în pustietate, chiar dacă el e cel care a încurcat primele piese de domino.
Natura Duală a Compliceților: De la Crin la „Pupatorii” de PSD
Să ne întoarcem la premisele mele inițiale: pupatul în cur adresat PSD în ultimele săptămâni, chiar și venind dinspre PNL, nu este întâmplător. Acest context face ca furia lui Antonescu să fie, paradoxal, o formă de protest validă, deși venită de la sursa care a permis ca PNL să ajungă la stadiul de „falsificare istorică”. Dacă PNL-ul actual este atât de dornic să se alieze sau să se mimeze în fața PSD, atunci critica adusă de fostul lider, chiar dacă viscerală, subliniază o pierdere totală de identitate.
Aș concluziona cu finalul melancolic al lui Crin: „Un gând trist pentru foști camarazi din lupte adevărate. Probabil că, uneori, nu îți permiți nici măcar să vomiți. Înghiți”. Acest „înghiți” e pentru toți acei liberali vechi sau noi care, văzând cum se desfigurează valorile pentru a menține coaliția la guvernare sau pentru a obține funcții sub echipa Bolojan, preferă să tacă. Trădarea lor nu este neapărat față de Antonescu, ci față de ideea de PNL pe care, cândva, au crezut că o reprezintă. Iar asta, dragi cititori, este cel mai penibil act de „trădare” din toată această telenovelă politică.
Articol generat cu ajutorul AI. Verifică datele înainte de a le lua de bune.


